Wszystko co trzeba wiedzieć o kredycie samochodowym

Kredyt samochodowy to rozwiązanie dla osób, które chcą kupić samochód, ale nie stać ich na to, by w całości sfinansować jego zakup z własnej kieszeni. Właśnie dla takich osób powstał kredyt samochodowy. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy stanowi sposób na sfinansowanie zakupu samochodu, jak sama nazwa wskazuje. Do jego zalet należy fakt, że jest on tańszą opcją niż kredyt gotówkowy. Jednak to, czy rzeczywiście będzie tańszy uzależnione jest w dużej mierze od takich kwestii, jak wysokość prowizji, czy oprocentowania. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji związanej z wyborem kredytu samochodowego? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na takie kwestie jak prowizja za udzielenie kredytu, oprocentowanie kredytu oraz dodatkowe ubezpieczenie. Są to elementy, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę, mają bowiem przełożenie na koszty zaciąganego kredytu. Również w tym przypadku z kosztami kredytu wiąże się ewentualny wkład własny. W porównaniu tych parametrów pomóc może nam kalkulator kredytowy. Pozwoli nam on obliczyć koszty całkowite kredytu oraz miesięczną ratę.

Jakie są rodzaje kredytu samochodowego?

Możemy wyróżnić trzy rodzaje kredytów samochodowych. Pierwszy z nich to standardowy kredyt samochodowy. Cechuje go miesięczna spłata raty kapitałowo-odsetkowej. W zależności od banku różna będzie kwota wkładu własnego, różny będzie też okres zobowiązania. Wiele zależy od kwoty kredytu. Kolejny z kredytów samochodowych to kredyt nazywany jednoratowym 50/60 lub 60/40. Zaletą tego rodzaju zobowiązania jest fakt, że jest ono nieoprocentowane. Wszystko dlatego, że kredyt spłacamy w dwóch transzach. Pierwsza stanowi minimum połowę wartości samochodu. Kolejną spłacamy po upływie kilku lat. Z takim rodzajem kredytu spotykamy się często w bankach samochodowych. To właściwy wybór dla osób, które mają już odłożoną pewną część kwoty. Ostatnim z rodzajów kredytu jest kredyt balonowy, który znajdziemy w ofercie kilku banków. Na czym on polega? Przede wszystkim czas jego kredytowania sięga zazwyczaj od 34 do 50 miesięcy. Ten rodzaj finansowania podzielony jest na trzy części, pierwsza z nich polega na wpłaceniu wkładu własnego zazwyczaj stanowiącego 1/10 wartości samochodu. Ten rodzaj finansowania pozwala wymienić samochód na nowy już nawet po trzech latach. Pozostałą część kredytu rozkładamy na miesięczne raty, z czego ostatnia rata jest największa i czasami wynosi nawet od kilkunastu do połowy wartości samochodu. Jeśli wiemy, że za jakiś czas chętnie wymienimy samochód na nowy, to jest to dobre rozwiązanie. Bank bowiem oferuje nam, że zamiast spłacać ostatnią ratę, oceni wartość naszego samochodu i umożliwi nam zakup nowego samochodu, również na raty. Bank zatroszczy się również o sprzedaż starego samochodu. Dlatego z kredytu tego chętnie skorzystają osoby, które wiedzą, że kupują samochód tylko na jakiś czas i niedługo go wymienią. Czy kredyt samochodowy posiada zabezpieczenie? Tak, zazwyczaj jest to zastaw rejestrowy, cesja praw z polisy AC lub przewłaszczenie. Wszystko po to, by chronić bank przed ewentualnymi skutkami braku spłaty z naszej strony. W takim przypadku to samochód stanowi zabezpieczenie kredytu. Gdy do tego dojdzie bank odbiera nam go i sprzedaje, by odzyskać utracone pieniądze. Stąd, dopóki nie spłacimy kredytu, większość samochodów stanowi własność banku. Musimy o tym pamiętać, bo to istotna sprawa, dzięki temu zabezpieczeniu kredyt będzie tańszy.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.