Hipoteka na lat 15 – co wiedzieć trzeba?

W obliczu wciąż panującej pandemii i stóp procentowych zbliżonych do najniższych w historii, teraz jest dobry moment, aby zastanowić się, czy 15-letni kredyt hipoteczny byłby dla Ciebie najlepszy. Podczas gdy większość ludzi postrzega 30-letnie kredyty hipoteczne jako standard, masz wielkie marzenia o posiadaniu domu w krótkim czasie. Teraz pytanie brzmi: „Czy powinienem?”

Stawki kredytu hipotecznego na 15 lat: co oszczędzasz?

Zdolność do spłaty domu w połowie zwykłego okresu jest najbardziej oczywistą korzyścią z 15-letniego kredytu hipotecznego. Ale być może najbardziej znaczącą korzyścią jest zaoszczędzenie tysięcy odsetek przez cały okres trwania pożyczki. Nie tylko dlatego, że termin jest krótszy, ale 15-letnie stopy procentowe zawsze były niższe niż 30-letnie.

Denerwują mnie duże płatności

Świadomość, że Twój kredyt hipoteczny zostanie spłacony w tak stosunkowo krótkim czasie, daje właścicielom domów poczucie niezależności, bezpieczeństwa finansowego i spełnienia. To, czego nie chcielibyśmy, żeby ci to dawało, to poczucie niepokoju.

Wyższa miesięczna rata pozostawi mniej amortyzacji w miesięcznym budżecie niż 30-letni kredyt hipoteczny w innym przypadku. Zwłaszcza jeśli masz ograniczony budżet. Jest to jednak problem, który można rozwiązać. Wielu ekspertów finansowych zaleca utrzymywanie oszczędności na spłatę kredytu hipotecznego na okres od trzech do sześciu miesięcy. W przypadku wahań budżetu lub utraty pracy możesz liczyć na to, że będziesz w stanie spłacać te 15-letnie spłaty kredytu hipotecznego przez co najmniej te trzy do sześciu miesięcy.

Innym możliwym rozwiązaniem jest wysokość zadatku. Niektórzy ludzie wybierają opcje niskiego wkładu po prostu dlatego, że jest to wygodniejsze niż wprowadzenie dużej części zmiany w dniu spłaty raty. Ale jeśli masz możliwość obniżenia o 10% lub 20% zamiast 5%, możesz znacznie obniżyć miesięczną płatność. Dodatkową korzyścią wynikającą z większej zaliczki jest jeszcze większe zaoszczędzenie odsetek przez cały okres trwania pożyczki.

Zobacz także:  Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym bez zaliczki?

Być albo nie być

Przy wyborze najlepszego kredytu hipotecznego warto ocenić swoją stabilność finansową. Jak przystępne są Twoje przyszłe cele, pamiętając o nieprzewidzianych? Innymi słowy, znajdź swoją strefę komfortu. Aby to zrobić, możesz zadać sobie następujące pytania.

Czy są jakieś długi lub części mojego miesięcznego budżetu, które mogę wyeliminować, aby czerpać korzyści z wyższej spłaty kredytu hipotecznego na 15 lat?

Czy ostatecznie zaoszczędzone pieniądze zrównoważy skutki wyższej miesięcznej płatności, jeśli chodzi o osiągnięcie celów finansowych?

Gdzie lubisz lokować swoje pieniądze? Zamiast od razu nabywać dom na własność, czy wolisz inwestować dodatkowe pieniądze co miesiąc?

Jak bezpieczny lub stabilny jest Twój dochód? Co by się stało, gdybyś stał się bezrobotny lub zarabiał mniej pieniędzy w przyszłości? Czy masz plan awaryjny?

Twój dom nie został zbudowany w jeden dzień!

Pamiętaj, że Twój dom nie został zbudowany w jeden dzień i Ty też nie musisz też tego robić. Już znasz pytania, nad którymi możesz się zastanowić, przygotowując się do poszukiwania domu – zrób więc to rozsądnie i uczciwie wobec samego siebie. Z dodatkowych działań – zredukuj budżet, użyj kalkulatora przystępności, aby znaleźć dobry przedział cenowy, a następnie porozmawiaj z bankierem hipotecznym. Ponieważ może pomóc Ci uporządkować resztę, jak najbardziej warto skorzystać z tej niebywałej możliwości, aby nie mieć wobec tego żadnych wątpliwości – naprawdę powinieneś się zainteresować wszystkim, co dla Ciebie ma znaczenie w kontekście hipoteki.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.